Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Teknolojinin sosyal hayata zararları

Teknolojinin hızla büyümesi ve ilerlemesi, dünya gelişimine oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Teknolojinin ilerlemesi, insan hayatını olumlu etkiler bu kaçınılamaz bir gerçektir. Ancak özellikle belirli yaş aralığını kapsayan topluluklar gözlemlendiğinde, sosyal hayat içerisindeki diyalog ve yüzyüze iletişimi olumsuz etkilediği de söylenebilir. Teknolojinin sosyal hayata zararları vardır diyebilir miyiz? Bu sorunun cevabı göreceli olarak değişse bile bazı araştırmalar birtakım gerçeklikleri gözönüne sermektedir.

teknolojiTeknoloji artık her yerde..Okullarda, cafelerde, eğitim merkezlerinde, hastanelerde, kütüphanelerde, eğlence merkezlerinde ve tabiki evlerde. Özellikle çocuklar ve genç nesilin sosyal hayatları incelendiğinde, karşılaşılan değişim bu yöndeki araştırmaların başlamasına neden olmuştur. Araştırmaların temel amacı, teknolojinin ortaya çıkardığı ve hızla yaygınlaşmayı başaran internet kullanımı, sosyal paylaşım siteleri, akıllı cep telefonları, online oyunlar gibi teknolojiye bağımlı kalınmasına neden olan faktörlerin genç nesil ve çocuk psikolojisi üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu araştırma aile bireylerini de kapsamaktadır. Değişen yaşantıların ortaya çıkardığı zıtlıklar karşısında, anne ve babalar da zaman zaman endişelenmektedir. Bu konular üzerine yapılan araştırmalar çoğunlukla yetişkinlere yetersiz gelmektedir. Oysa uzmanlar ve araştırmacılar teknolojinin sosyal hayata zararları konusunu, her geçen gün daha büyük çaplarda değerlendirerek toplumu bilgilendirmektedirler.
Özellikle şiddet ve cinsel içerikli video görüntüleri ve oyunların insan psikolojine yol açtığı zararları tartışmak bile yersizdir. Hiçbir eğitici özellik taşımayan bu videoların beynin çalışmasını yavaşlattığı ve zihinsel düşüncelerde donuklaşmaya neden olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda şiddet içeren videoların çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilediği ve ilerleyen yaşlarda sosyal hayatlarında agresif ve gergin tutumlar sergilediği yapılan araştırmaların sonuçlarından biridir. Bu gibi oyunların bağımlılık yaptığı herkes tarafından bilinir. Uzun süre şiddet içerikli oyunların oynanması zamanla oyundaki kahraman ile oynayan kişinin karakterlerinde özdeşmeye neden olmaktadır. Yine bu durum empati duygusunun azalmasına sebep olmaktadır.
Artık teknoloji olmadan dünya üzerinde bir yaşam belirtisi meydana getirmemiz imkansız gibi. Ancak teknolojinin sosyal hayata zarar verecek derecede aşırı ve yanlış kullanımı çocukların ve gençlerin rutin hayatlarını felç etmektedir. Okullardaki başarısızlık oranları yükselmekte, derslere ve öğrenmeye merak duygusu azalmakta ve malesef iletişim bozukluğu artmaktadır.
İnternetin hızla yaygınlaşması insanların sosyal hayattan kopmalarına neden olmaktadır. Kendisini yalnız hisseden birçok kişi internette bulunan arkadaşlık sitelerine yönelmektedir. Hatta internet ortamı öyle bir hal aldı ki, flörtler, evlilikler, ayrılıklar hepsi internet dünyasının sanal aleminde yaşanmaya başlamaktadır. Daha da ilerletirsek şu sonuçlara ulaşıyoruz. Ailelerde kaç birey varsa neredeyse o kadar bilgisayar ya da tablet mevcuttur. Sosyal hayatı bırakın bir kenara aile içi hayata ve iletişime bile büyük ölçüde teknolojinin zarar verdiğine şahit olmaktayız.

Peki ya dünya üzerinde böylesine büyük ölçülerde yer tutan teknolojinin kolu olan internet ağının herkes için daha faydalı bir faktör olmasını nasıl sağlayabiliriz hiç düşündünüz mü?
Sanal dünyada başlatılan ilişki ve arkadaşlıkları kendi sosyal yaşamlarımıza taşıyabiliriz. Ancak internet aracılığı ile görüştüğümüz kişileri kendi sosyal hayatlarımıza almadan önce mutlaka araştırmalı ve gerçek bilgilere ulaşmalıyız. Ve bu kişi hakkında aile bireylerimizden herhangi birine görüştüğümüz konusunda bilgi vermeliyiz. Ya da daha etkili bir çözüm olarak, teknolojinin büyük bir nimeti olan internet kullanımının sosyal hayatımızı engellemesine ve köreltmesine izin vermemeliyiz.

Sevgiyle kalın

19 Cevap Teknolojinin sosyal hayata zararları

 1. MELİH dedi ki:

  cok güzel olmuş işime yaradı 😀

 2. beyza dedi ki:

  beğendiiimmmmmmmm

 3. isyanqar503 dedi ki:

  Senin yaptigin atar ,benim hayatima renk katar be guzelim😎😎

 4. Okulum dedi ki:

  Ödevime yardımcı oldu güzel bencedeeeeeeeeee

 5. halil aga dedi ki:

  begenmisem ula daha varmidir bundan 2+3 sayfa munazara yapacagumda hevaller

 6. EDA dedi ki:

  münazara için daha farklı şeyler yokmudu ya ? örneğin sosyal medya aile ve arkadaş ilişkilerini etkiler adlı bu konu üzerinde … 😀

 7. bilge dedi ki:

  güzeldeğil

 8. muhammet aziz kaya dedi ki:

  Gerçekden kim hazırlamış sa ellerine sağlık ödevde bana bay bir yardımcı oldu

 9. ceren dedi ki:

  Bence çok güzel beğendimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 10. Anonim dedi ki:

  güzel

 11. esma dedi ki:

  çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz

 12. ECE dedi ki:

  çok güzel birkaç tane daha koysaydınız güzel ollurdu sıla arkadaşımızın dediği doğru teddyi izleyim :D:D:D:D:D:D\}][{½$####££ASADASSADADSSADASS

 13. sıla dedi ki:

  çok güzel hatta mükemmel bence teddyi izleyin <3 <3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.